Většinu běžných webů děláme na WordPressu a z šablon jsme si nejvíce oblíbili DIVI. Často se nás klienti ptají, co nás k tomu vede.

Můj příběh, jak jsem se dostala k WordPressu jsem popisovala v tomto článku. Kdo ho četl ví, že hlavním důvodem byla samostatnost. Nebýt závislá na grafikovi, programátorovi. Což nám WordPress umožnil.

Nicméně nechci tím tvrdit, že je to nejlepší systém na světě a universální lék na každý web. To určitě ne. Nabízím několik výhod a nevýhod, které z mého pohledu a zkušeností WP nabízí.

Výhody WordPressu

Jednoduchost

Samozřejmě jak se to vezme, když jste ten systém nikdy neviděli a nevíte, jak weby fungují, budete ztraceni. Nicméně existuje spoustu návodů, tutorialů a rad (jako je třeba náš blog), který se tomu věnuje (a v češtině), takže pokud člověk chce, může se to naučit i jako laik.

Bez programátora a bez grafika

Tohle byla výhoda, která mě přesvědčila. Dnes se dá s pěknou šablonou udělat hezký web, aniž byste něco museli programovat a nechat si vytvořit grafiku. Stačí trocha fantazie, koupit hezké fotky a je to. Samozřejmě programátora a grafika využíváme, když je třeba, ale nejsme na nich závislí, což je pro mě důležité.

E-shop i blog

Pokud potřebujete specifické funkce, jako jsou blog nebo e-shop, i to je na WP možné, což nabízí celkem slušnou škálu dalších možností.

Podpora

Díky tomu, že se jedná asi o nejpoužívanější systém na světe, je i u nás celkem velká komunita lidí, kteří k WP poskytují podporu, v podobě překladů různých funkcionalit, i rad a tipů, k čemuž chceme těmito články přispět s troškou do mlýna i my.

Správa

Pokud si necháte udělat web na míru, může se Vám stát, že Vám jeho administraci programátor nahodí na redakční systém WordPress, i s tím jsem se ve své praxi setkala a není to nic neobvyklého. Právě kvůli uchopitelnému ovladání a správě. 

Nevýhody WordPressu

Speciální prvky

Pokud chcete design a funkce na míru, budete se s WP asi trochu prát. Pokud chcete speciální grafické efekty, je lepší si je nechat doprogramovat, pokud nenajdete jednoduše vhodný plugin nebo šablonu, která Vaši představu naplňuje.

Aktualizace

Vzhledem k tomu, že WP je v základu zdarma a spoustu pěkných webů se dá udělat na šabloně za „pár korun“. Je samozřejmě trnem v oku hekrům. Je třeba pravidelně aktualizovat jak systém, tak pluginy z bezpečnostních důvodů. Také pravidelnou zálohou nic nezkazíte.

Když něco nejde, prostě musíte počkat

Když se Vám něco sekne, nic s tím neuděláte. Většinou musíte počkat, až dojde k opravě ze strany vývojářů, co se např. pluginů týče. Chybu v pluginu si člověk sám prostě neopraví.

Grafika na míru

Pokud chcete mít graficky promakaný web, který bude mít spoustu efektů, bude se Vám to na WP dělat hůře, zde je vhodnějším řešením nechat si web na míru naprogramovat. Hledáním spousty speciálních pluginů, byste mohli strávit mládí.

Omezenou šablonou

Když chcete něco, co nemůžete najít, respektive, co už někdo vytvořil, sami si bez znalosti kódování, nepomůžete si i kdybyste se stavěli na hlavu. Určitě omezené možnosti přecijenom WP má.

To bylo pro představu několik výhod a nevýhod WordPressu, které nám přijdou jako důležité. Samozřejmě budeme rádi, pokud se v diskusi podělíte o Vaše zkušenosti a názory.

 

Pokud se Vám naše články líbí, staňte se fanouškem naší stránky na facebooku a žádný zajímavý článek už Vám neunikne.